Lütfen Anasayfa için Tıklayınız >>>
ANASAYFA SSS ÇEVRE KÜTÜPHANESİ BASIN ODASI BASIN ODASI KVKK İLETİŞİM Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen Sayfası için Tıklayınız >>> ENGLISH
Anasayfa Duyurular
Basın Açıklamaları
Bizden Haberler
İşbirliklerimiz
Takvim
Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>>
Yeşil Artvin Derneği: Cerrattepe’de Bulunan Madenin İşletmeye Açılması Doğal Hayatı Yok Eder| Arşiv
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 
Önemli Bilgilendirme: Geçmiş döneme ait basın bültenidir ve güncel olmayan bilgiler içerebilir. Bültenin halen yayında olma nedeni Vakıf çalışmalarına dair arşiv niteliği taşımasıdır. Vakıf'tan bilgi ve onay almadan kullanılmaması rica olunur. (E-posta: KurumsalIletisim@tema.org.tr; tema@tema.org.tr) 

Yeşil Artvin Derneği, Cerrattepe'de bulunan madenin işletmeye açılmasının çevredeki zengin biyolojik çeşitliliğin yok olmasına neden olacağını bildirdi. Yeşil Artvin Derneği'nden yapılan açıklamaya göre 1992 yılında arama ruhsatı alan Cominco Madencilik Cerattepe'de altın arama çalışmalarına başladı. Ancak Yeşil Artvin Derneği'nin çalışmaları ile Artvin halkında işletmeye karşı ciddi bir direniş oluştu ve 2004 yılının Ağustos ayında işletme ruhsatı alan ancak altın çıkarılmasının zor olacağını fark eden Cominco Madencilik, işletme hakkını Inmet Mining isimli Kanadalı bir şirkete sattı. Çayeli Bakır İşletmeleri'nin de sahibi olan Kanadalı şirket Artvin Bakır İşletmeleri adıyla kuruldu. Yeşil Artvin Derneği, altın değil bakır çıkaracağını ve rezervi Çayeli'ne taşıyacağını ifade eden şirketin ruhsatının altın, gümüş, bakır ve çinko için geçerli olduğunu vurguladı.

Dernek, maden işletmesinin çevresel etkileri nedeniyle yaşamsal tehlikeler taşıdığını, doğal yaşlı ormanların en yoğun olduğu Kafkas ekonomik bölgesinin en önemli uzantısı olan bölgede onlarca endemik bitki türünün barındığını belirtiyor. Kendine özgü hayvan türlerini barındıran bölge, Türkiye'deki iki kuş göç yolundan birine de sahip bulunuyor.

Yeşil Artvin Derneği, açıklamasında, madenin işletmeye açılmasıyla yüzlerce bitki ve hayvan türünü yok edeceğini, onların yaşam alanlarını bitireceğini, yüksek heyelan tehlikesi bulunan bölgenin heyelandan en önemli koruyucusu olan yaşlı ormanların da yok olacağını, Artvin'in tüm su havzalarına da sahip bölgenin sularının da kullanılamayacak duruma geleceğini bildirdi.

Artvin Barosu ve Yeşil Artvin Derneği tarafından 2005 yılı Haziran ayında Erzurum İdare Mahkemesi'nde işletme ruhsatının iptali için iki ayrı dava açılmış, Mahkeme konunun önemini ve gecikme halinde telafisi imkânsız zararların doğacağını takdir ederek, "Yürütmenin durdurulması" kararı vermişti. Ancak konu ile ilgili yargı süreci devam ediyor.

Yeşil Artvin Derneği adına açıklama yapan Av. Bedri Kalın, “Artvin halkı bundan sonraki süreçte de bütün çevre dostlarının desteğine ilgisine ve katkısına ihtiyaç duyuyor. Ülke ekonomisine hiçbir katkısı olmayan, çevreye zararları anlatmakla bitmeyecek bu işletmeye sadece Artvin halkı olarak değil bu ülkenin bütün vatandaşları olarak “dur” denilmesi gerekmektedir. Bir doğa cenneti olan Artvin, toprak üstü varlığıyla altından daha değerlidir. “ dedi.

Kaynak: Buğday Ekolojik Yaşam E Bülteni – 10 Kasım 2005

Yeşil Artvin Derneği, Cerrattepe’de bulunan madenin işletmeye açılmasının çevredeki zengin biyolojik çeşitliliğin yok olmasına neden olacağını bildirdi. Yeşil Artvin Derneği’nden yapılan açıklamaya göre 1992 yılında arama ruhsatı alan Cominco Madencilik Cerattepe’de altın arama çalışmalarına başladı. Ancak Yeşil Artvin Derneği’nin çalışmaları ile Artvin halkında işletmeye karşı ciddi bir direniş oluştu ve 2004 yılının Ağustos ayında işletme ruhsatı alan ancak altın çıkarılmasının zor olacağını fark eden Cominco Madencilik, işletme hakkını Inmet Mining isimli Kanadalı bir şirkete sattı. Çayeli Bakır İşletmeleri’nin de sahibi olan Kanadalı şirket Artvin Bakır İşletmeleri adıyla kuruldu. Yeşil Artvin Derneği, altın değil bakır çıkaracağını ve rezervi Çayeli’ne taşıyacağını ifade eden şirketin ruhsatının altın, gümüş, bakır ve çinko için geçerli olduğunu vurguladı.

Dernek, maden işletmesinin çevresel etkileri nedeniyle yaşamsal tehlikeler taşıdığını, doğal yaşlı ormanların en yoğun olduğu Kafkas ekonomik bölgesinin en önemli uzantısı olan bölgede onlarca endemik bitki türünün barındığını belirtiyor. Kendine özgü hayvan türlerini barındıran bölge, Türkiye’deki iki kuş göç yolundan birine de sahip bulunuyor.

Yeşil Artvin Derneği, açıklamasında, madenin işletmeye açılmasıyla yüzlerce bitki ve hayvan türünü yok edeceğini, onların yaşam alanlarını bitireceğini, yüksek heyelan tehlikesi bulunan bölgenin heyelandan en önemli koruyucusu olan yaşlı ormanların da yok olacağını, Artvin’in tüm su havzalarına da sahip bölgenin sularının da kullanılamayacak duruma geleceğini bildirdi.

Artvin Barosu ve Yeşil Artvin Derneği tarafından 2005 yılı Haziran ayında Erzurum İdare Mahkemesi’nde işletme ruhsatının iptali için iki ayrı dava açılmış, Mahkeme konunun önemini ve gecikme halinde telafisi imkânsız zararların doğacağını takdir ederek, "Yürütmenin durdurulması" kararı vermişti. Ancak konu ile ilgili yargı süreci devam ediyor.

Yeşil Artvin Derneği adına açıklama yapan Av. Bedri Kalın, “Artvin halkı bundan sonraki süreçte de bütün çevre dostlarının desteğine ilgisine ve katkısına ihtiyaç duyuyor. Ülke ekonomisine hiçbir katkısı olmayan, çevreye zararları anlatmakla bitmeyecek bu işletmeye sadece Artvin halkı olarak değil bu ülkenin bütün vatandaşları olarak “dur” denilmesi gerekmektedir. Bir doğa cenneti olan Artvin, toprak üstü varlığıyla altından daha değerlidir. “ dedi.


Kaynak: Buğday Ekolojik Yaşam E Bülteni – 10 Kasım 2005

Lütfen Uluslarası İşbirlikleri için Tıklayınız >>>

Halaskargazi Mah.Halaskargazi Cad.No:22 Kat:5-6-7 
34371 Şişli | İstanbul

Tel: 0 (212) 291 90 90 | Fax: 0 (212) 284 95 93