Lütfen Anasayfa için Tıklayınız >>>
ANASAYFA SSS ÇEVRE KÜTÜPHANESİ BASIN ODASI BASIN ODASI KVKK İLETİŞİM Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen Sayfası için Tıklayınız >>> ENGLISH
Çalışmalarımız
Projeler
Eğitim
Savunuculuk
Uluslararası İlişkiler
Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>>
2010 - 2014 | TEMA – BORUSAN Afyonkarahisar-Sinanpaşa Güney ve Tokuşlar Beldeleri ile Kınık, Karacaören ve Çobanözü Köyleri Kırsal Kalkınma Projesi
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Proje Adı : TEMA – BORUSAN Afyonkarahisar-Sinanpaşa Güney ve Tokuşlar Beldeleri ile Kınık, Karacaören ve Çobanözü Köyleri Kırsal Kalkınma Projesi

Bölge: Afyon İli Sinanpaşa İlçesi Tokuşlar ve Güney Beldeleri ile Kınık, Karacaören ve Çobanözü Köyleri

Sponsor: Borusan Holding  | Asım KOCABIYIK (Merhum)

Dönem: Haziran 2010 – 2014

Özet Bilgi: Proje alanında geleneksel tarımsal üretim alışkanlıkları yerine, pazardaki ihtiyacı karşılamaya yönelik yeni ve çağdaş bir tarımsal üretim sistemi kurularak, bölgede yaşayan insanların gelir düzeyi ve yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Proje faaliyeti kapsamında: Tarımsal konularda bilgili ve bilinçli çiftçiler oluşturabilmek için teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlere yaklaşık 3.700 çiftçi katılmıştır.

Proje belde ve köylerinde özellikle hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin bilgilendirilerek, hayvancılığın geliştirilmesi için, önemli bir doğal kaynak olan meraların sürdürülebilir bir şekilde kullanımının sağlanması için florostik tespit, sınır aplikasyonu, münavebeli otlatma ve mera yönetimi için güneş enerjili elektrikli tel çit yapımı, sanat yapıları (sıvat, gölgelik vb.), Hayvan İçme Suyu Göleti (HİS), meranın ot verimini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik üsten tohumlama ve gübreleme çalışmaları yapılmaktadır.

Proje belde ve köylerinde su olanağına sahip (yeraltı ve yerüstü) arazilerde mevcut sulamalı tarım olanaklarının  iyileştirilmesi, su bulma ve çıkarma olanağı olan alanların sulanmasıyla tarımsal potansiyelin üretime dönük olarak yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.

Mevcut tarımsal üretimde geleneksel yöntemlerle yapılan tarla tarımının yerine, meyveciliğin geliştirilmesiyle, yeni üretim deseni oluşturulmasını sağlayacaktır. Bu amaçla, yörenin iklimi ve rakımının gerektirdiği koşullara uygun, pazarda satış olanağı olan sertifikalı aşılı ceviz, elma ve kiraz fidanları ile kapama meyve bahçeleri oluşturulmuştur.

Proje alanındaki hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak ve meraları aşırı otlatma baskısından kurtarmak için, Korunga, Macar fiği, yonca, sılajlık mısır, hayvan pancarı gibi değişik türlerde yem bitkileri üretilmesi gerçekleştirilmiştir.

Alternatif tarımsal üretimini yaygınlaştırmak maksadıyla kışlık (K.Lahana, Brokoli, Sarımsak) ve yazlık (Domates, Kavun Karpuz) sebzeleri baklağil üretimi yapılmaktadır.

Proje belde ve köylerindeki çiftçilerin tarlalarında arazi, toprak koruma ve verililiği konularında çalışmalar sürdürülmektedir. Bu amaçla toprak numunesi alma, analiz yaptırma ve bu analizler sonucunda doğru ve yeterli gübre kullanımı sağlanmaya çalışılmaktadır.

Proje belde ve köylerinde “Belde ve Köy Ormanı ağaçlandırma projesi” ile ağaçlandırma çalışmaları sürdürülmektedir.

Proje Ortakları :Afyonkarahisar Valiliği, DSİ 18.Bölge ve Afyon Şube Müdürlükleri, Afyonkarahisar İl Tarım Müdürlüğü ve Sinanpaşa İlçe Tarım Müdürlüğü, Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü ile Sinanpaşa Orman İşletme Şefliği, Güney Belediyesi, Tokuşlar Belediyesi

 

Lütfen Uluslarası İşbirlikleri için Tıklayınız >>>

Halaskargazi Mah.Halaskargazi Cad.No:22 Kat:5-6-7 
34371 Şişli | İstanbul

Tel: 0 (212) 291 90 90 | Fax: 0 (212) 284 95 93