Lütfen Anasayfa için Tıklayınız >>>
ANASAYFA SSS ÇEVRE KÜTÜPHANESİ BASIN ODASI BASIN ODASI KVKK İLETİŞİM Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen Sayfası için Tıklayınız >>> ENGLISH
Anasayfa Duyurular
Basın Açıklamaları
Bizden Haberler
İşbirliklerimiz
Takvim
Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>>
İklim Hareketine Geçmenin Yan Faydaları: Türkiye İklim Taahhüdünün Değerlendirmesi Raporu
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

İklim Hareketine Geçmenin Yan Faydaları: Türkiye İklim Taahhüdünün Değerlendirmesi Raporu

“İklim Hareketine Geçmenin Yan Faydaları: Türkiye İklim Taahhüdünün Değerlendirmesi Raporu”nun tanıtımı 20 Ekim 2016 tarihinde Ankara'da yapıldı. New Climate Institute tarafından hazırlanan raporun Türkiye’deki tanıtımı Climate Action Network (CAN) Europe ve TEMA Vakfı’nın da bileşeni olduğu İklim Ağı tarafından Sivil Düşün ve AB Delegasyonu’nun Ankara’da düzenlediği İklim Eylem Haftası çerçevesinde gerçekleştirildi.

4 Kasım 2016’da yürürlüğe girecek olan Paris İklim Anlaşması, şimdiden tüm dünyada düşük karbonlu ekonomiye geçişi hızlandırdı. Bir yandan büyük yatırım şirketleri fosil yakıtlardaki yatırımlarını geri çekmeye başlarken, diğer bir yandan kamu ve yerel yönetimler düşük karbonlu seçeneklere yönelen politikaları hayata geçiriyor.  Rapor, Türkiye’nin bu hedefe uygun politikalar benimsediğinde elde edebileceği yan faydaları ortaya koyuyor. Rapora göre, Türkiye sadece enerji politikalarını değiştirerek 2030 yılına kadar enerji ithalatında 23 Milyar Dolarlık tasarruf elde edebilir. 

“İklim Hareketine Geçmenin Yan Faydaları Raporu” Türkiye’nin bu küresel dönüşümün çok geç olmadan parçası olması gerektiğini vurguluyor. Dünyada özellikle kalkınmakta olan ekonomilerde, sürdürülebilir, düşük karbonlu çözümlere yöneliş daha hızlı bir şekilde artıyor çünkü hızlı büyüme hali, ekonomik ve sosyal zorlukları arttırması bulgular arasında.  Ancak Türkiye gibi hızlı kalkınan ekonomilerin, sektörde liderlik ve ilk hamle avantajları için ciddi potansiyele sahip olduğunun unutulmaması gerektiğinin altı çizildi.

Raporun İngilizce orijinali: Co-benefits of Climate Action: Assessing Turkey's Climate Pledge

Türkçe çevirisi: İklim Hareketine Geçmenin Yan Faydaları: Türkiye İklim Taahhüdünün Değerlendirmesi

Lütfen Uluslarası İşbirlikleri için Tıklayınız >>>

Halaskargazi Mah.Halaskargazi Cad.No:22 Kat:5-6-7 
34371 Şişli | İstanbul

Tel: 0 (212) 291 90 90 | Fax: 0 (212) 284 95 93